Polfinale svetovnega prvenstva v nogometu 2022 - Francija proti Maroku

Luka Novak
WriterLuka NovakWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Polfinale Svetovnega prvenstva v nogometu 2022 se bo to sredo nadaljevalo na stadionu Al Bayt s tekmo, ki bi si jo na tej stopnji le malokdo med nami lahko predstavljal, saj se bodo vračajoči prvaki Francija pomerili z razkritjem turnirja - Marokom.

Med enim najboljših napadov na svetu in najbolj neverjetno obrambo, kar jih je turnir videl doslej, se bodo iskrice zagotovo kresale, ko se bo francoska ekipa poskušala prebiti v svoj drugi zaporedni finale svetovnega prvenstva, medtem ko se bo Maroko boril za nadaljevanje svojega zgodovinskega niza. vse do slave.

Podložniki ali velikanski morilci?

Zelo malo je ljudi, ki lahko pošteno trdijo, da imajo Francijo proti Maroku v svojem svetovnem prvenstvu že pred začetkom turnirja.

Ne samo, da je Maroko v Katar prišel kot šele 22. najbolje uvrščena reprezentanca na svetu - s kvoto 250,00 za zmago na turnirju -, ampak so bili tudi izžrebani v eno najtežjih skupin celotnega tekmovanja. Ob Hrvaški, še enem presenetljivem polfinalistu, in Belgiji, ki je bila takrat uvrščena na drugo mesto na svetu, se je zdelo, da Maroko nima veliko možnosti, da bi se prebil čez skupinski del.

Vendar pa je severnoafriška stran navdušila na svoji prvi tekmi, kjer je Hrvaško izenačila z nič proti nič, zahvaljujoč impresivni obrambni predstavi. Nato so poskrbeli za veliko razburjenje, ko so premagali zastarelo belgijsko ekipo z 2:0 in si kasneje zagotovili prvo mesto v svoji skupini proti Kanadi.

Če bi se njihov turnir prav tam končal, bi bil to že impresiven niz za maroško stran. Vendar še zdaleč niso bili končani.

Maroku, ki se je soočil s špansko ekipo, ki je prišla z velikimi pričakovanji glede globokega niza, jih je uspelo zadržati 120 minut in napredovati po impresivni enajstmetrovki.

Maroko se je v četrtfinalu pomeril s Španci in se v četrtfinalu pomeril s Portugalsko. Ker je Portugalska dosegla prepričljivo zmago s 6:1 proti Švici, so bila pričakovanja, da bo portugalski napad prevelik za Atlaške leve.

Vendar pa je afriška stran še enkrat dokazala, da se neverniki še enkrat motijo, saj ji je uspelo zadržati Seleção das Quinas v verigi celotno tekmo, medtem ko je dosegla lasten gol za 1:0 v rednem času. S to zmago je Maroko postal prva afriška ekipa, ki se je uvrstila na Polfinale svetovnega prvenstva.

Se lahko Francija uvrsti v zaporedni finale?

Kaj je za povedati o tej francoski strani, kar še ni bilo povedano? Ne samo, da so se prvaki, ki se vračajo, otresli prekletstva prvakov, ki se vračajo, tako da so se prebili vse do polfinala, ampak so to storili tudi z rutinskim videzom kot najboljša ekipa na turnirju v celoti.

To je dokaz zadrege bogastva, s katerim se Francija ponaša s svojim izborom, da so Les Bleusi manjkali v katerem koli oddelku, čeprav je bilo poškodovanih več kot pol ducata igralcev prve ekipe.

Mnogi so bili zaskrbljeni, ko je bil dobitnik zlate žoge Karim Benzema izključen s turnirja le nekaj tednov pred njegovim začetkom, saj je bil eden ključnih kosov francoskega napada. Vendar pa lahko zlahka trdimo, da njegove prisotnosti nismo pogrešali, saj sta tako Oliver Giroud kot Mbappe v njegovi odsotnosti okrepila svoje naloge strelca golov in skupaj dosegla 9 golov.

Soočenje z Anglijo v četrtfinalu je bil zagotovo največja preizkušnja, s katero se je Francija soočila doslej. Medtem ko je zgrešena enajstmetrovka morda bila razlika na koncu tekme, Francija med tem izenačenjem nikoli ni bila videti v veliki nevarnosti, da bi izpadla.

Francija je v 17. minuti s strelom Tchouamenija iz velike razdalje imela nadzor nad večino tekme, ko je znova in znova onemogočala napadalno igro Anglije.

Vendar pa je v 52. minuti Saka ocenil, da ga je francoski strelec Tchouameni spotaknil v prostoru, Harryju Kanu pa je dal priložnost, da je izvedel enajstmetrovko in izenačil igro. Tekma se je nato začela in obe ekipi sta imeli nekaj odličnih priložnosti, da svojo ekipo popeljeta v vodstvo, saj je Saka še naprej sejal kaos po desnem krilu.

V 78. minuti je Francija končno prešla iz mrtve točke, saj se je neuspešen kot vrnil v prostor, kjer je Giroud z glavo poslal žogo mimo Pickforda in znova popeljal Francijo v vodstvo.

Anglija bi imela izjemno zadnjo priložnost za izenačenje, ko bi se Hernandez nerazložljivo lotil Mounta v slogu lige NFL znotraj območja, pri čemer žoge ni bilo blizu, kar je Angliji prineslo še eno kazen. Tokrat pa ni bilo tako, saj je Harry Kane žogo poslal čez prečko in končal angleške želje.

Medtem ko bi gol najverjetneje potisnil tekmo v podaljšek, Francija proti njej na celotni tekmi nikoli ni dosegla zadetka in kljub Sakinim podvigom na desnem krilu nikoli ni bilo videti, da bi izgubila tekmo.

Favoriti ali podložniki? Napad ali obramba?

Maroška obramba se je izkazala za eno najbolj nadarjenih in discipliniranih v mednarodnem nogometu, saj je v petih tekmah prejela le en gol. Razen avtogola proti Kanadi v celotnem nizu niso prejeli nobenega zadetka.

Medtem ko jim je v prejšnjih izločilnih bojih uspelo premagati napadalca Španije in Portugalske, se bo maroška obramba soočila z največjim izzivom doslej proti Franciji. Francoski napad - tudi brez Benzemaja - se je izkazal za enega najbolj smrtonosnih in nadarjenih na celotnem turnirju, saj je v povprečju dosegel 2,2 gola na tekmo.

Navsezadnje bo ključno za to tekmo, ali bo Maroko lahko nevtraliziral francosko obrambo dovolj dolgo, da bo sam dosegel zadetek, ali pa bo igro pripeljal do enajstmetrovk in upal na nov čudež.

Čeprav je za Maroko to zagotovo težko izvesti, pri kvota 4,15 pri Paf, se zdi, da je Maroko v finalu dobra vrednost za tiste, ki obožujejo zgodbo o Pepelki.